SARF MALZEMESİ, MAKİNE TEÇHİZAT ÜRETİMİ

Üniversitemiz Covid-19 salgını ile ilgili öğrencilerimiz, personellerimiz ve tüm paydaşlarımız için bilgilendirme, korunma ve önlem alma amacıyla dökümanlar hazırlamıştır. Ayrıca, corona virüs ile mücadele için bazı alet-teçhizatlar üretmiş ve üretmeye devam etmektedir.

  • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Merkez Laboratuvarı) olarak COVID-19 salgınının başladığı günden itibaren üniversitemizin ihtiyaç duyduğu el dezenfekteni üretimi (yaklaşık 450 Litre) gerçekleştirilmiş ve tüm birimlere dağıtılmıştır.
  • Merkez bünyemizde bulunan ve COVID-19 tanısında kullanılan qPCR cihazı TÜSEB/Sağlık Bakanlığı’na bir protokolle verilerek günlük test miktarının arttırılmasına destek olunmaya çalışılmıştır.
  • TÜSEB tarafından kabul edilen aşı projemiz kapsamında, hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüne ait izolatlara karşı etkin olacağı düşünülen peptid ve rekombinant protein temelli aşı formülasyonları hazırlanacaktır.
  • Covid-19 bilgilendirme afiş ve el notları hazırlanarak üniversitemizin tüm birimlerine dağıtılmıştır.

Yıldız Teknopark bünyesindeki firmalarda üretilen/üretilmesi hedeflenen makine-teçhizatlar:

  • Otonom Hastane Robotu: Hastane içinde çeşitli tıbbi malzeme ve atıkların, üzerinde bulunan dezenfektasyon kabinlerine konularak farklı noktalara güvenli şekilde taşınması, ortamın düzenli olarak dezenfekte edilmesi, veri toplama ve hasta takibi işlerinin yapılması için otonom hastane robotu tasarlanmaktadır.
  • Koruyucu Siperlik: Virüsten korunmak için insanların özellikle sağlık hizmeti personellerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olabilmek için 3D yazıcılar ile yüz koruma siperi üretilmektedir.
  • Viral Taşıma Vasatı: Viral taşıma vasatı hastalardan virüs teşhisi amacıyla alınan klinik örneklerin test laboratuvarlarına güvenli ve kirletilmeden kısa sürede taşınmasını sağlayan bir sarf malzemesi, test sisteminin bir parçasıdır.
  • Sosyal Mesafe Cihazı: Kişiler arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlayan uyarı ve kontrol cihazı olarak üretilen bileklik; fabrika içindeki personellerin sosyal mesafeyi aştığında titreyerek uyarı vermekte ve aynı zamanda personelin bulunduğu konum, nabız ve sıcaklık gibi bilgileri de sisteme iletmektedir.
  • Maske Üretim Robotu: Maske veya benzeri ekipmanların imalat sürecine destek veren yaklaşık dakikada 200 hareket yapabilen robotik cihaz imalatı yapılmaktadır.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiricisi: Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan bir ilaç firması insanların bağışıklık sistemini güçlendirici ve takviye edici gıda ürünleri üretmektedir.