TEKNOPARK AR-GE

Yıldız Teknopark; yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi birçok sektörde Ar-Ge çalışmalarını yürüten 282 Ar-Ge firması, 151 kuluçka firması ve 7.000 den fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapmaktadır.

>> yildizteknopark.com.tr/kovid19/

Teknopark bünyesindeki firmalarımızın COVID-19 kapsamında yaptıkları önemli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları aşağıda verilmiştir:

 

Otonom Hastane Robotu

Hastane içinde çeşitli tıbbi malzeme ve atıkların, üzerinde bulunan dezenfektasyon kabinlerine konularak farklı noktalara güvenli şekilde taşınması, ortamın düzenli olarak dezenfekte edilmesi, veri toplama ve hasta takibi işlerinin yapılması için otonom hastane robotu tasarlanmaktadır.

 

Koruyucu Siperlik

Virüsten korunmak için insanların özellikle sağlık hizmeti personellerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olabilmek için 3D yazıcılar ile yüz koruma siperi üretilmektedir.

 

Viral Taşıma Vasatı   

Viral taşıma vasatı hastalardan virüs teşhisi amacıyla alınan klinik örneklerin test laboratuvarlarına güvenli ve kirletilmeden kısa sürede taşınmasını sağlayan bir sarf malzemesi, test sisteminin bir parçasıdır.

 

Sosyal Mesafe Cihazı

Kişiler arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlayan uyarı ve kontrol cihazı olarak üretilen bileklik; fabrika içindeki personellerin sosyal mesafeyi aştığında titreyerek uyarı vermekte ve aynı zamanda personelin bulunduğu konum, nabız ve sıcaklık gibi bilgileri de sisteme iletmektedir.

 

Maske Üretim Robotu

Maske veya benzeri ekipmanların imalat sürecine destek veren yaklaşık dakikada 200 hareket yapabilen robotik cihaz imalatı yapılmaktadır.

 

Bağışıklık Sistemi Güçlendiricisi

Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan bir ilaç firması insanların bağışıklık sistemini güçlendirici ve takviye edici gıda ürünleri üretmektedir.

 

YILDIZ TEKNOPARK FİRMALARI COVID - 19 İLE SAVAŞTA NELER YAPIYOR?