KAMPÜSLERİMİZDE ALINAN ÖNLEMLER

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs salgını ile mücadele döneminde alınan önlemlere yönelik Üniversitemizde yapılan düzenlemeler, ilgili mercilerin kararlarına uygun olarak sürekli güncellenmektedir.

- Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği kişisel hijyen ve el yıkama kurallarının ofis ve ev ortamında uygulanması halk sağlığı açısından oldukça önemlidir.

- Kişisel hijyenin sağlanması  ve enfeksiyon riskinin azaltılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın bilgilendirme afişleri yurtlarımıza, yemekhanelerimize, fakültelerimize asılmış ve diğer tüm birimlerimize dağıtılmıştır.

Ofis Hijyen Kuralları: Kapalı ofis ortamlarında temiz hava sirkülasyonu ve hijyenin sağlanması amacıyla her saat başına en az 5 dakika olacak şekilde ofislerin havalandırılması önerilmektedir.

Ring Servis Araçlarının Hijyenik Bakımları: Üniversitemiz Ring hizmeti sağlayan araçlarımız 08.03.2020 tarihinde özellikle coronavirüs ve mevsimsel virüsleri yok etmek amacı ile; konuya hassasiyetle yaklaşılarak, dünya standartlarının üstünde olan 80 PPM nano gümüş yoğunluğunda, kimyasal içermeyen, insan sağlığına hiçbir şekilde zararı olmayan özel formüllü ve alkol, amonyak, antibiyotik vb. başkaca kanserojen madde ve parfüm içermeyen, havalandırma sistemlerinde ki lejyoner mikrobun yayılmasını engelleyici anti-viral etkili dezenfekte işlemi ULV cihazı ile (Ultra Low Volume - Son derece ince püskürtme tekniği ile oluşturulan aerosol sis üretir) gerçekleştirilmiştir.           

Üniversitemizde gerçekleştirilen strelizasyon faaliyetleri: Dünya genelinde ve ülkemizde görülen COVID-19 vakaları neticesinde ülkemiz genelinde sağlık tedbirleri artırılmıştır. Bu tedbirlere yönelik olarak üniversitemiz kampüslerinde hafta sonundan itibaren tüm mekanlarda sterilizasyon faaliyetleri  yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Bu kapsamda tüm idari birimler, sınıflar, laboratuarlar ve ofisler öncelikli olmak üzere tüm mekanlar sterilizasyon işleminden geçirilmektedir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tüm akademik ve idari mensuplarımızdan kişisel odalarını mesai saatleri içerisinde açık tutmaları, mesai saatleri dışında ise ulaşılabilir olmasını sağlamaları beklenmektedir.

- Dış ortamla teması en aza indirmek amacıyla kampüslere paket servis istenmemesi tavsiye edilmektedir.

- YTÜ resmi web sayfalarında ve sosyal medya hesaplarından Yeni Koronavirüsten koruma yöntemleri ve risk azaltma bilgileri paylaşılmıştır.

Yeni Koronavirüs (COVID-19) Bilgilendirmesi:  Yeni Koronavirüs (COVID-19)ile ilgili en güncel bilgilere aşağıdaki adresten erişebilirsiniz

http://bit.ly/covid19yenisayfa

Sağlık Bakanlığı'nın ellerin yıkanması ve enfeksiyonlardan korunma yolları ile ilgili broşürlerine aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz:

http://bit.ly/elyikamabilgisi , http://bit.ly/enfeksiyonriskiniazaltin

http://www.sks.yildiz.edu.tr/sks/7/YEN%C4%B0-KORONAV%C4%B0R%C3%9CS-(2019-nCoV)-Bilgilendirmesi/14

 

Yukarıdaki düzenlemeler bir sonraki duyuruya kadar geçerlidir.

Tüm dünyada tedirginlik yaratan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı ulusal ve yerel düzeyde alınan önlemler artırılmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi olarak önceliğimiz, öğrencilerimizin ve tüm çalışanlarımızın sağlığıdır. Bu doğrultuda tüm gelişmeler yakinen takip edilmektedir. 

Toplum sağlığını korumaya yönelik adımlarla ilgili güncel bilgilerin düzenli olarak paylaşımına devam edilecektir. Bu nedenle kurumsal e-postalarınızı, web sayfamızı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

İçinde olduğumuz olağanüstü şartlar doğrultusunda geçiş yapılan yeni uzaktan eğitim döneminin başarı getirmesini diler, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadelede alınan tedbirlerin başarısı için göstereceğiniz hassasiyet ve işbirliğiniz için teşekkür ederiz.

YTÜ Rektörlüğü

 

YÖK tarafından Koronovirüs (COVID-19) Hakkında Yükseköğretim Kurumlarında Alınacak Tedbirlere İlişkin  Öneriler Yükseköğretim Kurulu'nun web sitesinde duyurulmuştur.

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/coronavirus-hastaligina-iliskin-universitelerde-alinacak-tedbirler.aspx

- 22 Mart 2020 tarihli ve 31076 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren  Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler hakkındaki 2020/4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi için Tıklayınız.

   

   

   

Salgınla mücadele kapsamında üniversitemiz bünyesinde kullanılmak üzere aşağıdaki koruyucu ve dezenfektan ürünleri temin edilmiştir.

ÜRÜN

MİKTAR

FFP2 maske

700 adet

Cerrahi maske

5500 adet

Siperlik maske

100 adet

Eldiven (100’lü)

500 paket

Koruyucu tulum

100 adet

Koruma gözlüğü

50 adet

Özel yüzey dezenfektanı

50 lt

El dezenfektanı

200 lt

Kolonya (80o)

20 lt

2021/8 Sayılı “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesine istinaden; Yemek salonlarımız 15.04.2021 Perşembe gününden itibaren ikinci bir karara kadar kullanıma kapatılmıştır. Yemek hizmeti paket yemek şeklinde devam edecektir.

Sağlıklı günler dileriz.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

 

Cevizlibağ ve Kampüs içi ring servis hizmeti 13.04.2020 Pazartesi gününden itibaren ikinci bir duyuruya kadar verilmeyecektir.

http://www.sks.yildiz.edu.tr/duyurular/Ring-Servis-Hizmetleri-Hakk%C4%B1nda/273

Davutpaşa Kampüs içi ring servis hizmeti; üniversitemizin resmi araçları tarafından 13.04.2020 Pazartesi gününden itibaren aşağıda belirtilen saatlerde hizmet verecektir.

Davutpaşa Kampüs içi ring servis saatleri:  09:45 - 10:15 - 12:00 - 14:00 - 15:15

http://www.yildiz.edu.tr/etkinlikler/7089/Ring-Ara%C3%A7lar%C4%B1n%C4%B1n-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fma-Saatleri-Hk-

Öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın ortak kullanım alanlarında Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği kurallara uyması azami önem taşımaktadır.

YÖK’ün 13 Mart 2020 tarihli kararı gereği; Yükseköğretim kurumlarının eğitim-öğretim, akademik değişim programları, sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetler, spor müsabakaları vb. çeşitli kapsamdaki akademik, idari personel ya da öğrenci katılımlı bütün yurtdışı faaliyetlerinin (önceden planlanmış olanlar dahil) ikinci bir duyuruya kadar iptal edilmesine karar verilmiştir.

Üniversitemiz kampüslerindeki kampüs içinde kapalı/açık alanlarda gerçekleştirilecek tüm sosyal, sanatsal ve sportif etkinlikler iptal edilmiştir. Bu etkinliklere Üniversite tarafından desteklenenler, dış paydaş tarafından desteklenenler ve öğrenci etkinlikleri ile kapalı spor tesislerindeki tüm etkinlikler dahildir.

Mart-Nisan döneminde yapılması planlanan ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi İç Denetimleri ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir. 

YTÜ Spor tesislerinin tümü kullanıma kapatılmıştır. (Yüzme havuzu, fitness, kapalı spor salonu, halı saha)