SARF MALZEMESİ, MAKİNE TEÇHİZAT ÜRETİMİ

Üniversitemiz Covid-19 salgını ile ilgili öğrencilerimiz, personellerimiz ve tüm paydaşlarımız için bilgilendirme, korunma ve önlem alma amacıyla dökümanlar hazırlamıştır. Ayrıca, corona virüs ile mücadele için bazı alet-teçhizatlar üretmiş ve üretmeye devam etmektedir.

  • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Merkez Laboratuvarı) olarak COVID-19 salgınının başladığı günden itibaren üniversitemizin ihtiyaç duyduğu el dezenfekteni üretimi (yaklaşık 450 Litre) gerçekleştirilmiş ve tüm birimlere dağıtılmıştır.
  • Merkez bünyemizde bulunan ve COVID-19 tanısında kullanılan qPCR cihazı TÜSEB/Sağlık Bakanlığı’na bir protokolle verilerek günlük test miktarının arttırılmasına destek olunmaya çalışılmıştır.
  • TÜSEB tarafından kabul edilen aşı projemiz kapsamında, hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüne ait izolatlara karşı etkin olacağı düşünülen peptid ve rekombinant protein temelli aşı formülasyonları hazırlanacaktır.
  • Covid-19 bilgilendirme afiş ve el notları hazırlanarak üniversitemizin tüm birimlerine dağıtılmıştır.

Yıldız Teknopark bünyesindeki firmalarda üretilen/üretilmesi hedeflenen makine-teçhizatlar:

  • Koruyucu Siperlik: Virüsten korunmak için insanların özellikle sağlık hizmeti personellerinin ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olabilmek için 3D yazıcılar ile yüz koruma siperi üretilmektedir.
  • Viral Taşıma Vasatı: Viral taşıma vasatı hastalardan virüs teşhisi amacıyla alınan klinik örneklerin test laboratuvarlarına güvenli ve kirletilmeden kısa sürede taşınmasını sağlayan bir sarf malzemesi, test sisteminin bir parçasıdır.
  • Sosyal Mesafe Cihazı: Kişiler arasında sosyal mesafenin korunmasını sağlayan uyarı ve kontrol cihazı olarak üretilen bileklik; fabrika içindeki personellerin sosyal mesafeyi aştığında titreyerek uyarı vermekte ve aynı zamanda personelin bulunduğu konum, nabız ve sıcaklık gibi bilgileri de sisteme iletmektedir.
  • Maske Üretim Robotu: Maske veya benzeri ekipmanların imalat sürecine destek veren yaklaşık dakikada 200 hareket yapabilen robotik cihaz imalatı yapılmaktadır.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendiricisi: Yıldız Teknopark bünyesinde bulunan bir ilaç firması insanların bağışıklık sistemini güçlendirici ve takviye edici gıda ürünleri üretmektedir.